logo

Kundalini Yoga Hindistan topraklarında binlerce yıl boyunca var olan öğretmenlerden  asiller sınıfına mensup öğrencilere aktarılarak gizli tutulan, ancak 1960’ların sonunda artık tüm insanlığın hizmetine açılmış bir teknolojidir. İnsanın ruh, beden ve zihin arasında dengeyi kurarak kendi potansiyelini keşfetmesini, zihninin egemenliğini kendi eline almasını ve hayatının anlamını bulmasını sağlayan bir yoga türüdür.

 

Peki Yoga ne demek?

 

İlginç bir şekilde Yoga kelimesinin köküne hem İngilizce’yi (‘yoke’) hem de Sanskritçe’yi (‘jugit’) esas alarak baktığımızda aynı sonuca varıyoruz; BİRLEŞTİRMEK.  Yoga insanın kendi SINIRLI bilincini ilahi SONSUZ bilinçle yani özüyle birleştirmesi anlamına geliyor. 

 

Peki Kundalini ne demek?

Kundalini insanın yaratıcı potansiyeli demek. Bu potansiyel omurganın alt kısımlarında, en alt çakrada (muladhara), yükselmeyi bekleyen bir enerjidir. Kundalini için “ruhun siniri” tabiri de kullanılır. O uyandığı zaman ruh da uyanır.

 

Özetle Kundalini Yoga, bilinci ve farkındalığı yükselterek ruhumuzu uyandıran bir teknolojidir. Bu yüzden Kundalini Yogaya farkındalık yogası da denilir. Çok değerli bir teknolojidir çünkü ruh uyanıp aslında her şeyle BİR ve SONSUZ olduğunu farkettiği zaman hayat gerçek manada işte o zaman yaşanmaya başlanıyor. 

 

Kundalini Yoga hayatımıza spiritüel olarak ne katar?

 

Yoga bilincimizi yükselterek günlük sorunlarımızı, bizi strese sokan durumları, egomuzun oyunlarını ve bedenimizde olup bitenleri farkındalıkla yorumlamamızı sağlar. Hayatımıza DENGE getirir. Ruhumuzun sonsuzluğuyla tanıştığımızda hayata GÜVENLE bakar onu KEYİFLE yaşarız.  

 

Kundalini Yoga bedenimize ne fayda sağlar?

 

Kundalini Yoganın bedenimize sağladığı yararlar saymakla bitmez ancak en önemli faydalarını özetlemek gerekirse; hormonal sistemi dengeler, sinir sistemini güçlendirir, akciğer kapasitesini arttırır, kanı temizler, vücuda güç ve esneklik kazandırır.

 

Kundalini Yoga zihnimize ne fayda sağlar?

 

Kundalini Yoga ile zihnimizin ve duygularımızın denetimini kendi elimize alırız. Zihnin ve egomuzun köleliğinden çıkmak bizi gerçek anlamda özgür kılar. Yalnızca zihne emanet edilmiş bir yaşam biçimi, kaptanı olmayan bir gemiye binmek gibidir!

 

Kundalini Yoga zihnimizi eğiterek onu her zaman DENGELİ ve BERRAK tutarak ondan maksimum fayda almamızı sağlar.

 

 

Kundalini Yoga tehlikeli bir teknik midir?

Bu soruya bir soru ile cevap vererek bu konudaki yanlış anlaşılmanın önüne geçebiliriz. “Para tehlikeli midir?” Para dünyada önümüze büyük fırsatlar sunan bir araçtır. Aynı şekilde kundalini enerjisi de içimizde zaten varolan ve yükseldikçe bilincimizi yükselten pozitif bir enerjidir. Bedenimize sigara, alkol, uyuşturucu gibi dışarıdan alınan yapay ve zararlı bir şey değildir. 

Tek “tehlikesi” yükselen bilinçle ve zihnimizin ötesinden bilgiler getiren sezgilerimizle artık dünyayı çok farklı algılamaya başlamamız olabilir. Bu yeni algının verdiği keyif hayatta kurban rolü oynadığımız o eski halimize geri dönüşe izin vermez. Yani en iyi versiyonumuzu keşfettiğimizde artık geriye dönüş yoktur.

 

Kundalini Yogayı diğer yogalardan ayıran özellik nedir?

 

Kundalini Yoga hem beden, hem zihin hem de ruh üzerinde aynı anda çalışarak hayatta tam bir DENGE ve FARKINDALIK yaratır ve bunu çok hızlı bir şekilde yapar. Bir ders ile bile insan üst bilinciyle tanışarak hayatında yaşamadığı bir deneyim yaşayabilir. Kundalini Yoga bir din değil, bütün bir yaşam tarzıdır.

 

 

Kundalini Yogada öğretmenin önemi nedir?

 

Tüm öğretmenlerin görevi aslında insanın kendi içindeki GURUYU ortaya çıkarmasını sağlamaktır. GU karanlık RU ışık demektir. İçimizde aslında her şeyi bilen sonsuz ruhumuza ulaştığımızda karanlıktan aydınlığa çıkmış oluruz. Yani aslında asıl GURU içimizde keşfedilmeyi bekliyor.

Ancak bunu bazen kendi başımıza keşfedemediğimizden başka öğretmenler hayatımızda beliriveriyorlar. Bu öğretmen bazen bir yoga stüdyosunda yüzyüze, bazen bir kitapta, bazen bir videoda karşımıza çıkıveriyor.

Bu fırsatı tanıyıp, ışığa doğru adım atmak bize kalmış bir seçim. Dolayısıyla kendi içimizdeki bu guru ile ve onu keşfetmemize yardım eden yaşayan veya fiziksel vücutlarını terketmiş öğretmenlerle kurduğumuz manevi bağ gerçekten çok önemli.

Biz bu bağa “Altın Bağ” diyoruz ve her Kundalini Yoga dersinin başında söylenen “Ong Namo Guru Dev Namo” mantrası (Adi Mantra) ile Altın Bağı selamlıyor ve ona dahil oluyoruz. 

Kundalini Yoga nasıl yapılır?

Kundalini Yogada yapılan setlere “kriya” denir. Kriya belli bir amaçla yapılan hareket veya hareket serisi demektir.

Kriyalar belli duruşların (asana), nefes tekniklerinin (pranayam) ve ses titreşimlerinin (mantralar) birlikte uygulanmasıyla yapılır. Buna bazen parmak duruşları (mudralar), göz odağı ve vücut kilitleri (bandhas) de eklenir.

Kundalini Yogayı yaparken hareketlerdeki açılar da çok önemlidir çünkü her açının vücutta enerjisel olarak belli bir etkisi vardır. Kundalini Yoga binlerce yıllık bir birikimle miras bırakılmış bir yogadır ve kriyaların bütünlüğü, içindeki hareketlerin sırası ve uzunlukları değiştirilemez. Her öğretmen talimatlara uymak zorundadır. Tek yapılabilecek değişiklik kriyanın içindeki her hareketi orantısal olarak kısaltmak olabilir.

Kundalini Yogaya başlarken ve bitirirken söylenen mantraları buradan (hyperlink) öğrenebilirsin.

 

Kundalini Yogayı kimler yapabilir?

 

Kundalini Yogayı her yaştan herkes (tıbbi bir engeli yok ise) yapabilir. Başlamak için ön bir çalışmaya ihtiyaç yoktur. Başlangıç seviyesi, orta seviye, üst seviye gibi kavramlar Kundalini Yogada yer almaz. Her insan kendi vücudunu dinleyerek kendi limitlerini gözlemleyebilir ve Kundali Yogayı yaptıkça fiziki performansını, dayanıklılığını ve esnekliğini artırabilir.

 

“Ben esnek değilim, yogaya uygun değilim” diye düşünüyorsanız hemen söyleyelim vücudunuzun esnek olmaması kesinlikle Kundalini Yoga yapmaya bir engel değildir hatta tam da size göredir!

 

Peki nerden başlayayım diyorsanız... İşte ilk deneyim için harika kriyalar

 

 

SAT NAM!