logo

Fonksiyonel Tıp Bakış Açısıyla HASTALIKLAR

Öncelikle şunun altını çizelim, Foksiyonel Tıp her hastalık ya da tıbbi problem için doğru çözüm demek değildir. Örneğin bir araba kazası geçiren hastayı Fonksiyonel Tıp yaklaşımıyla tedavi edemesiniz, kronik hastalıklara çözüm bulmayı hedefler. Bir de Fonksiyonel Tıp koruyucu hekimliği esas alır yani kişinin hasta olmaması için gerekli yaşam tarzı, beslenme ve takviye önerileri sunar.

Takviye demişken bu konuda da gerekli bilgiyi vermek isterim. Takviyeler FT Bakış Açısıyla tedavide önemli bir araçtır. Hepimizin bildiği gibi toprak eski toprak değil, doğal beslendiğimizi düşünsek bile besinlerden gerekli mineralleri artık alamıyoruz. Yaşadığımız yüzyıldaki beslenme düzeni ile vücudumuzdaki omega dengesi olması gerektiği gibi değil. Kapalı alanlarda geçirdiğimiz zaman oldukça fazlalaştı, güneşe eskisi gibi maruz kalamıyor, güneşin faydalarından eskisi gibi yararlanamıyoruz. Tüm bu nedenlerden dolayı da bir takım mineral, vitamin, makro ve mikro besinlerin eksikliğini ancak takviyeler ile yerine koyabiliyoruz.

Az önce Fonksiyonel Tıp yaklaşımının kronik hastalıklara çözüm olduğundan bahsettim. Peki kronik kastalık derken nelerden bahsediyorum ve bu hastalıklar ne kadar yaygın?

Kronik hastalıkların en tehlikelerinden biri kanser, Türkiye’de her yıl 160 bin yeni kanser hastası tanı alıyor. Bir diğeri ise diyabet; Türkiye’de son verilere göre 7,5 milyon diyabetli - 10 milyon ise pre-diyabetli var. Bunun yanında 120 bin’i diyaliz desteği alan 4 milyon böbrek hastası bulunuyor. Kısırlık oranı neredeyse %30’u aşmış durumda, tüp bebek kliniklerinin bekleme salonlarında gün gçtikçe daha çok 20’li yaşlardaki gençleri görüyoruz. Şaşırtacak bir bilgi daha vereyim size, Obezitede Türkiye olarak Avrupa 1.si’yiz, dünyada ise 8’yiz. Kronik hastalıklar sadece fiziksel değil, bugün 400 bin kadar Alzheimer hastası var Türkiye’de. Ve psiokolijik rahatsızlıklarda bu çerçeveye giriyor. Ülkemizde 10 çocuktan biri ve 5 yetişkinden biri psikolojik olarak rahatsız.

Ve Türkiye’de hastalıklara ve ilaçlara yılda 100 Milyar’dan fazla harcanıyor. Fonksiyonel Tıp yaklaşıyla ve koruyucu hekimlikle bu gideri azaltmak ve toplum sağlığına iyilştirmek mümkün.

Fonksiyonel Tıp’ın bakış açısının özeti şudur aslında: Hastalık Yoktur, Hasta vardır. Aynı hastalığa sahip 2 kişinin hastalıklarının kök nedenleri oldukça farklıdır. Ve bu kök nedenler tespit edilip çözülmedikçe, sadece hastalık için belirlenmiş olan tedavi protokolü uygulandıkça aslında hastalık tedavi edilmez ancak ilerlemesi durdurulur.

Fonksiyonel Tıp yaklaşımında tedavi 4 adımda ele alınır. Bunlardan biri Hayat Tarzı değişikleridir, burada fiziksel aktivite, uyku, ilişkiler vb konular gözden geçirilir. Me-to-be’de hayatınızın bu adımındaki değişikliği kolaylaştırmak adına size fitness ve pilates videolarından oluşan seriler hazırladık. Bu videolarla hareketsiz yaşama veda edebilir ve hayatınıza  fiziksel aktiviteyi evde, salonda dışarıda kısacsı istediğini mkanda dahil edebilirsiniz.

Bir diğeri beslenme ve besin destekleridir. Tedavide kişiye, hatta kişinin o dönemine özel olarak hazırlanmış beslenme planları çok önemlidir. Me-to-be’de beslenmeye dair olan video serilerinde benimle birlikte Fonksiyonel Tıp yaklaşıyla beslenme hakkında daha derin bilgilere sahip olabilir ve sağlıklı yaşama adım atabilirsiniz.

Çevresel toksik yükün yönetimi ise çoğunlukla farkında olunmayan bir konudur ki bugün kısırlıkta ne derece etkili olduğu bilinir. Kronik bir hastalıkla mücadele eden bir gencin yaşadığı sağlık sorunlarının araştırıldığında sebebinin çocukluğunu bir sahil kasabasında geçirdikten sonra büyük şehre üniversiteye gelmesiyle maruz kaldığı toksik yük olduğunun ortaya çıktığı örneği duyduğumda oldukça etkinlemiştim.

Son adım stres yönetimidir ki biz burada stressiz bir yaşamdan bahsetmiyoruz. Hepimizin hayatı farklı farklı ailesel, işsel, ilişkisel, parasal ve sağlıksal stres tetikleyicilerle dolu ve böyle olmaya devam edecek. Önemli olan bu stresi nasıl yönettiğimiz. Me-to-be’de Gökçe’nin sizler için hazırladığı Kundalini Yoga video serileriyle Yoga bilincinizi yükselterek günlük sorunlarınızı, sizi strese sokan durumları, egonuzun oyunlarını ve bedeninizde olup bitenleri farkındalıkla yorumlar,   hayata GÜVENLE bakar onu KEYİFLE yaşarsınız. 

Tüm bu adımları ele alan Fonksiyonel Tıp hastalığa ağaçtaki bir meyve gibi yaklaşır, hastalanan bu meyvenin hastalığının sebebinin meyvenin kendisinde değil bulunduğu ağacın köklerinde arar.

Bu yazıyı çok sevdiğim bir sözle kapatmak istiyorum: Amerikalı doktor, çok satan kitap yazarı ve eski Olimpiyat kürek şampiyonu olan Caldwell Esselstyn (koldvel esselstayn) ın dediği gibi: “Genetik sadece silahı doldurur, tetiği çeken hayat tarzıdır.”